1 Mart 2014 Cumartesi

Çalıkuşu Şekerkız Candy

Bu iki hikaye iki dizi arasındaki benzerliği yeni fark ettim aslında. Benim çocukluğumun iki baş kahramanı. Çalıkuşu o zamanlar Trt1 de dizi halinde verilirdi. Aslında küçük olduğum için o zamanlar dikkatimi pek çekmedi ama tekrarları yayınlanınca ,ben büydükçe annem ve çevremdeki genç kızlar öyle ilgiyle izlerlerdiki ister istemez bir merakla izlemeye çalışırdım.
Aydan Şenerin canlandırdığı Çalıkuşu karakterine uyuz olduğumu itiraf etmeliyim. Onun Kamran 'a ettiklerine o zaman bile dayanamazdım. Gereksiz kaprisleri vardı duygularının tam zıddı davranışları beni çilede çıkarıyordu. Aslında şimdi izlediğimiz Feride daha uysal ve yumuşak kalpli en azından ne hissettiğini söyleyebiliyor öteki Feride tam bi nemrut :)

Gelelim Şekerkız Candy çizgi dizisine ah candy sarışın bir sevdiği vardı hatırladığım kadarıyla Anthony at'dan düşüp ölmüştü nasıl üzüldüm nasıl ağladım :) Siz de benim gibi iki karakter arasındaki benzerliği fark ettinizmi ? Candy okulu okuldaki tavrı evet yetim hanede büyüdü belki ama hocalarına tavırları ve ağaç tepelerinde gezmeleri inatçılıkları ve duygularını farklı şekilde yansıtmaları (bu daha çok kötü yönde oluyor ) aynı acaba diyorum bazen farkında olmadan onlaramı benzedim :) bizim jenarasyon mutlaka etkilenmiştir.  Onları izleyerek büyük ,farkında olmadan ikisini de çok sevmişim.Candy yaramaz bir kızdı ben de çok uslu bir çocukluk geçirdim ama onun özgür ,umursuz hali beni hep etkilemiştir. Feride nin de kendine olan sorgusuz güveni ,cesareti ve umursamaz tavrı kendine çok zarar verse de ,yanlızlık kendi tercihi oldu bizlere yanlızken de yaşanabilineceğini anlattı belkide, kitabı okumayanlar için sonunu yazmıcam. İki yazarında çok ayrı yerle de benzer hikayeler yazmaları ne kadar ilginç değil mi ? Çalıkuşu 1922 Reşat Nuri Güntekin tarafından yazılmıştır. Şekerkız Candy “Candy Candy” adıyla 1975 yılında Kyoko Mizuki tarafından yazıldı. 
Bu yazı pek modayla ilgili olmadı derseniz size şöyle bir bahane uydurabilirim şimdilerde internette hep çalıkuşu replikleri dönüyor yani bu yazı  dizi modası ile ilgili oluyor :)  ben de severek izliyorum hele kıyafetlerine bayılıyorum görüşlerimi yazmazsam olmazdı dimi sevgiyle kalın...
Not: çok kısa zaman sonra diktiğim modelleri ekliyeceğim inşallah ve yakında çok güzel bir çekiliş için hazır olun bayanlar :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder