12 Kasım 2012 Pazartesi

Dikiş makinem ...

Merhaba bu aralar hayatımda ki hoş değişiklikleri sizinle paylaşmak için sabırsızlanıyorum ilk önce şu dikiş işine nerde başladım ondan bahsemek istiyorum kısaca . Şöyle ki en az 5 yıl önce İSMEK dikiş kursuna başladım o zamanlar dikiş kursuna arkadaşım gidiyordu ve çok memnun kaldığını,  hocasının çok iyi olduğundan anlatınca bende yazılmak için gittim. Başvurular dolduğu için beni misafir öğrenci olarak kabul etmişti. Devam etmiyeceğimden şüphelendiği içinde çok ilgilenmemiş olabilir ancak ben dikiş işini ve ortamı çok sevdiğim için kurstan ayrılan onca kişiye rağmen azimle devam ettim. Kursun bitimindeki sergiye de çok özel bir abiye çıkartmıştım bunları niye anlatıyorum çünkü azmin elinden hiç birşey kaçmıyor :)


Janome 2039 model dikiş makinesi çok araştırıp aldım mahallemdeki makine tamir servis yerine gittim ve bu makine hakkında hiç şikayet almadığını öğrenince ve bir kaç blog da bu makineden övgüyle bahsedildiğini görünce aldım.... Başlangıç olarak kardeşim sevimli bir yastık dikti ardındanda kadifeden kalem etek dikti harika oldu cidden :) bu vesileyle onada dikiş öğretmiş oluyorum. Makinayıda zaten biraz kardeşimin desteğiyle birazda bıktığımız ateş pahası terziler yüzünden almıştık.

                  Makinanın maharetlerinden bahsedeyim sizde benim annemden kalma miladı dolmuş makinamdan sonra bu bana ilaç gibi geldi ama eski olan biraz daha hızlıydı bu bana yavaş geldi. Yeni başlayanlar için daha iyi tabiki. dikiş konusunda takıntılı olduğum bir noktaysa oda overlok dur. Eski makinamda bu işi zigzag dikişiyle çözüyordum ama artık gözüme hoş gözükmemeye başlamıştı. Biraz ayrıntıcı biriyseniz koca elbisede sadece zigzagları görürsünüz benim gibi. Satıldığı yerde de çok sordum hatta bir yüksek modeli overlok yapıyormuş ama aradaki fark 200tl di . Aynı dikişi yaptığını ancak kesmediğini söylediğinde bende o kadar fark vermeye gerek duymadığım için bu modelini aldım. Ancak kafama takılmıyor değildi ve internette dolaşırken Janome overlok ayağını gördüm. Bayiisinden alıp hemen denemeye başladım sonuç çok iyi hem kesiyor hemde kenar overloğunu yapıyor biraz yavaş olsada çok güzel bir temizlik oluyor.Bu parçanın kullanma kılavuzu ingilizce ama resimlerlede anlatıyor nasıl kullanılması gerektiği. Benim gibi heyecandan birkaç hata yapıp kumaşları katledebilirsiniz ama sonunda deneme yanılma yöntemiyle öğreneceksiniz.


Sonuç bu, ev makinası için mükemmel bir iş bence .... :)5 yorum:

 1. tamda dikiş makinesi arayışındayım.bende janomede karar kıldım ama model konusunda kararsızım.1008 modeliyle senin aldığın model arasında kararsız kaldım.siz diğer modellerin arasında bunda ne gibi bir artı görüpte aldınız?overlok ayağınıda bilmiyordum gayet güzelmiş.
  şimdiden teşekkür ederim güle güle kullanın.firdevs

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba firdesv hanim benim bu makinayi almamdaki en buyuk etken resimdede isaretlemis oldugum Mavi G 'deki motiftir. overlok dikisini bu motifle sagladim diger model hakkinda pek bilgim yok maalesef overlok ayaginin en buyuk yardimi dikis yaparken kesmesi ... tesekkur ederim :)

   Sil
 2. Tüm Janome dikiş makinelerinin içerisinde Türkçe kullanama kılavuzu çıkar.
  eğer sizinkinden çıkmadıysa satın aldığınız bayi vasıtasıyla temin edebilirsiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makinamın içinden gayet açıklayıcı bir kullanım klavuzu çıktı ben ayrı aldığım overlok ayağı için demiştim

   Sil